bgtop
RTI standardization: Estover affirms that standardised reusable delivery solution for food items is profitable. (Latviski)

 

Estover: atkārtoti izmantojams pārtikas produktu transporta standarta risinājums atmaksājas

Estover, kas nodarbojas ar piena produktu ražošanu un pārdošanu, nolēma uzsākt standartizētas transporta taras izmantošanu, lai ražošanas procesu padarītu ātrāku un efektīvāku. Estover izpilddirektors Hanness Pritss stāsta, ka investīcijas ir pilnībā atmaksājušās.


Download press release in English

Analizējot tirgū piedāvātos līdzekļus, tika izvēlēts Bepco risinājums, un pēc tuvākas iepazīšanās šķita, ka tieši šāds pārdomāts risinājums varētu kļūt par Baltijas jauno standartu. “Redzējām, ka šis risinājums ir patiesi piemērots piena produktu transportēšanai, ir ērti izmantojams ikvienā situācijā un iepakošanas un transportēšanas laikā varētu uzņēmumam nodrošināt laika un līdz ar to arī finansiālu ekonomiju. Bija arī īpaša situācija – arī tirdzniecības ķēdes bija gatavas pieņemt jauno risinājumu ar abām rokām,” atzina Pritss. “Tā kā esam skaidri uzņēmuši virzienu papildu siera ražošanai attīstīt arī t.s. pilsētas piena produktu ražošanu, papildu jau ražotajam mājas sieram, būtisks aspekts bija arī nākotnē vērsta iepakojuma standartizēšana.”

Estover bija arī pirmā lielā siera ražotne, kas pārgāja uz Bepco sistēmu, taču ne simtprocentīgi. Jaunās kastes tiek izmantotas lielākajās preču grupās, piemēram, siera produktiem, biezpienam un daļai mājas siera. Kausētā siera un lielākās daļas mājas sieru apstrāde šobrīd tomēr ir vienkāršākās papes kastēs, un attiecībā uz tām uzņēmums vēl neuzskata par lietderīgu investēt jaunās ražošanas līnijās.

“Ir cerība, ka sāktu strādāt viens standartizēts risinājums visās tuvējās valstīs, taču šobrīd preces, piemēram, Somijai, joprojām iepakojam papes kastēs. Vienlaicīgi, raugoties uz mūsu iepriekšējās un pašreizējās valdības virzieniem, var pieņemt, ka turpinās augt iepakojuma akcīze un līdz ar to arī uzņēmumu, kas izmanto papīra, papes un kartona iepakojumus, izdevumi,” prognozē Pritss.

Iepakošana papes iepakojumos ir darbaspēka ietilpīga un neērta, kā arī nozīmē dubultu darbu – rūpnīcā prece ir jāiepako kastēs un veikalā atkal jāizņem. Savukārt Bepco kastēs preci, nemainot taru, var uzreiz izlikt tirdzniecības zālē. Vienlaicīgi nerodas papes un kartona atkritumi. Estover ietaupa laiku uz kastu ar zemu atpelnīšanos sagatavošanas darbu rēķina, jo tā vietā darbinieki var veikt resursu ietilpīgākus darbus. Rēķinoties ar situāciju darbaspēka tirgū, uzņēmumam tas bija noteicošs apstāklis.

Papildu laika ietaupījumam iegūst arī loģistika

“Tas ir ļoti gudrs risinājums, jo tukšās kastes ir ērti saliekamas viena otrā un transportējot kravas automobiļos aizņem mazāk vietas nekā pilnas kastes. Protams, papes kastu lietotāji šeit ietaupījumu neredz, jo papes kastes aizņem 5 reizes mazāk telpas nekā Bepco kastes. Taču, ja ir stabili pārdošanas apjomi, uzglabāšanas problēmu nav,” saka Pritss. “No izturīgākajām plastmasas kastēm var arī sakraut augstākas pamatnes un ir samazinājusies preču plīšana transportā. Mūsu preču kastu standartizētais augstums iepriekšējo 120 cm vietā ir 150 cm. Kastes varētu izturēt arī lielāku slodzi, taču mums ir jādomā arī par saviem darbiniekiem un ergonomiku.”

Standarta kastu izmantošanas sākšana un sava IT saskaņošana ar visu loģistikas ķēdi prasa arī investīcijas, kas maziem ražotajiem ir nedaudz nepieņemami. Taču Estover valdes vērtējumā ilgākā perspektīvā ieguvēji būs visi. “Jā, arī mums bija jāpapildina IT sistēmas un jāiegulda noliktavas printeros, taču tās bija saprātīgas investīcijas, apm. 10 000 eiro. Ņemot vērā, ka katru mēnesi, pateicoties Bepco risinājumam, ietaupām 1000–1500 eiro, šī ir ilgtspējīga investīcija.“

Bepco, kas attīsta novatorisko plastmasas kastu sistēmu, valdes loceklis Marguss Erms atzīmē, ka saskaņā ar pētījumiem, standartizējot pārtikas produktu transporta kastes visās Baltijas valstīs, transportlīdzekļi gadā ietaupītu 24 miljonus kilometru un atkritumos nododamo kartona iepakojumu skaits samazinātos par 7000 tonnām. Visu pušu interesēs Bepco izlēma sākt attīstīt kastes, ar kurām var efektīvi piegādāt veikaliem 90 % visu pārdodamo pārtikas preču. Šodien jau daudzas Baltijas ražotnes un veikali izmanto viņu īpašās kastes, kas tukšas ir saliekamas viena otrā, nodrošinot lielu ekonomiju, salīdzinot ar līdzšinējo taru. Turklāt jaunais risinājums atrisina veikalu tīrības un higiēnas problēmas, jo kastu nomas pakalpojumā ietilpst arī to katrreizēja tīrīšana.

Būtu varēts iegūt Gada loģistikas darba godalgu!

“Tā kā mūsu loģistikas risinājums jau iepriekš bija diezgan efektīvi atrisināts ar papes kastēm, sākumā patiesībā bijām ļoti grūti pieejami, un Bepco mūs ātri savā laivā nedabūja. Mērķis bija iegūt konkrētu ekonomisko ieguvumu, resp., iepakojumam bija jābūt par izdevīgāku cenu nekā pape. Svaru kausos bija arī tas, ka lielākās tirdzniecības ķēdes un loģistikas aprindās pazīstami cilvēki atbalstīja Bepco risinājumu. Redzam potenciālu tieši mūs interesējošajā Baltijas un Somijas tirgū,” atminas Pritss.

Estover ir trīs ražotnes: Eesti Juustu tootmise OÜ Tori-Seljā, Estover Piimatööstuse Kaarlijärve Meierei un Estover Piimatööstus Tallinas iepakojuma cehs. Tikai no Igaunijas piena izgatavoto produktu gada ražošanas apjoms ir apm. 8500 tonnas, ko papildina ievesto produktu pārdošana – apm. 1000 tonnas. Galvenie tirgi ir Igaunija, Somija, Latvija, Lietuva un Itālija.

Estover sākotnējas bažas bija, ka varbūt būs transporta kastu zādzības. Visi ražotāji un loģistiķi taču zina, kas notiek ar t. s. eiropaletēm un arī ar citu transporta taru. Taču slēgtā sistēma ir attaisnojusies. “Bepco biznesa modelis nav tikai kaste, bet visa sistēma: papildu tam, ka kastes ir savietojamas savstarpēji un ar eiro paletes izmēriem, tām ir arī svītru kods, kas ļauj automatizēt kastu kraušanu un sniedz reālā laika informāciju par kastu saldo, kustību un starpību. Tā ir tik ievērojama inovācija, ka Bepco būtu varējis mierīgi pieveikt Gada loģistikas darba konkursu,” atzīst Pritss, piebilstot, ka viņiem nav mazsvarīgi arī tas, ka, pateicoties jaunajai sistēmai, preču plīšanas procents ir būtībā nulle.

Estover OÜ ir daļa no United Estover Group (UEG), kurā papildu Estover ietilpst arī Estover Piimatööstus un Eesti Juustu Tootmise OÜ. Uzņēmumam ir 100 % Igaunijas kapitāls, un tas šobrīd sniedz darbu apm. 240 cilvēkiem. Uzņēmuma pazīstamākie zīmoli ir Traditsiooniline Eesti Juust, Hiirte Juust, Hollandi Leibjuust Originaal, Piimameister Otto, Vene Juust, Royal Blue, Philadelphia, President, Bergader u. c.

bgtop