bgtop
Kanādas vēstnieks Baltijas ražotājiem un mazumtirgotājiem skaidros brīvā tirdzniecības līguma priekšrocības.

 

Kādi būs ieguvumi Baltijas valstu ražotājiem un mazumtirgotājiem no Eiropas Savienības un Kanādas brīvā tirdzniecības līguma – to forumā Ražotāji un mazumtirgotāji, strādājot kopā, radīsim pircējiem pieejamākus produktus!”, kas notiks no 11. - 13. novembrim - Rīgā, skaidros  Kanādas vēstnieks Alans Ozērs (Alain Hausser).

 

Kanādas un Eiropas Savienības brīvās tirdzniecības līgums (CETA)  paredz vairākas būtiskas, pozitīvas izmaiņas preču apritē starp Eiropu un Kanādu. Pirmkārt, tiks atcelti ievedmuitas nodokļi Eiropas eksportētāj uzņēmumiem,  kopējās izmaksas samazinot par  aptuveni 470 miljoniem eiro gadā. Kā arī ES uzņēmumiem būs iespēja piedalīties konkursos un pretendēt uz Kanādas valsts iepirkumu līgumiem. Kanāda arī izveidos vienotu mājas lapu, kurā tiks publicēta informācija par izsludinātajiem valsts iepirkumu konkursiem.

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka 2015. gada 1.-2. ceturksnī eksporta nozarē no Latvijas uz  Kanādu (salīdzinot ar citām valstīm) Kanāda ir 50. vietā, proti, no kopējā  eksporta tirgus uz Kanādu tiek eksportēti tikai 0,17% (sastāda 7 769674 eiro). Turpretim imports no Kanādas uz Latviju ir 0,14% ( sastāda 7506 096 eiro), starp citām importētājvalstīm Kanāda ierindojas 37. vietā. Visvairāk no Latvijas uz Kanādu tiek eksportētas mašīnas, mehānismi un elektriskās iekārtas - 23,41%, otrajā vietā ir pārtikas rūpniecības produkti - kopumā 21,14%, no tiem  nedenaturēts etilspirts -75,21%, bet zivis un zivju konservi - 20,73%, savukārt trešajā vietā ierindojas transporta līdzekļi - 15,55%.

"Eiropas un Kanādas brīvās tirdzniecības līgums, protams, pavērs daudz plašākas eksporta iespējas Eiropas valstu un pilnīgi noteikti arī Latvijas ražotājiem," uzsver KS "Mūsmāju Dārzeņi" valdes priekšsēdētāja Edīte Strazdiņa. "Ražotājiem ieguvums būs ne tikai samazināts ievedmuitas nodoklis. Līdz šim Eiropas ražotājiem, lai varētu tirgot savu produkciju Kanādas tirgū, bija jāiziet ļoti ilgstoša procedūra, vairākkārtējas kontroles.

Bija vajadzīgs apmēram gads kontroļu veikšanai un gads, lai produkti  tiktu apstiprināti pārtikas preču sortimentā. Tādēļ nereti, kamēr produkts nokļuva Kanādas tirgū, tas jau  bija zaudējis aktualitāti.

CETA šo procedūru ražotājiem padarīs daudz ātrāku un vienkāršāku. No Latvijas pārtikas ražotājiem lielākie ieguvēji būs, piemēram, olu un olu produktu, putnu gaļas un tās izstrādājumu, zivju un zivju  konservu, kā arī siera un siera produktu ražotāji, jo Kanādā un Amerikā Eiropā ražotos siera produktus vērtē ļoti augstu, tie ir veselīgi un garšīgi. Atveroties Kanādas tirgum, ieguvēji būs arī spirtoto dzērienu, sulu, kā arī konditorejas izstrādājumu - konfekšu un cepumu  ražotāji. Brīvās tirdzniecības līgums pavērs arī daudz plašākas iespējas  ražotājiem, kas ražo bērnu pārtiku, piemēram, biezenīšus no bioloģiski audzētiem produktiem.

Forumā “Ražotāji un mazumtirgotāji, strādājot kopā, radīsim pircējiem pieejamākus produktus!”

tiek aicināti piedalīties pārtikas un patēriņa preču ražotāji un mazumtirgotāji no visām Baltijas valstīm. Pasākuma ietvaros dalībniekiem būs iespēja apmeklēt ātrās aprites patēriņa preču pārdošanas meistara, grāmatu autora Marka Teilora prezentāciju, kurā viņš atklās, kāpēc pārdošanā nevajadzētu izmantot viltus paņēmienus un  ietekmēšanu un kā no pārdošanas iegūto peļņu godprātīgi sadalīt starp ražotājiem un mazumtirgotājiem. Kā arī notiks pasaulē atzītā pircēju uzvedības pētnieka Kena Hjūza meistarklase “Pircēju mārketings”, kurā viņš atklās dažādus paņēmienus, kā veicināt pārdošanu veikalu vidē, piemēram, panākt, lai pircēji iegādātos produktus, izaicinot viņu pašu - ožu, garšu, redzi, dzirdi un tausti.

Dienu pirms foruma - 11. novembrī ražotāji un mazumtirgotāji aicināti  apmeklēt ekskursiju uz uzņēmuma “Fazer Latvija” ražotni un SIA “Baltic Logistic Solutions” jauno produkcijas izplatīšanas centru.

Foruma mērķis ir veicināt jaunu zināšanu un informācijas apriti pārtikas un patēriņa preču ražotāju un mazumtirgotāju piegādes ķēdē, tādēļ Latvijas mācībspēkiem un studentiem, kas savās studiju programmās un izpētes darbos iekļāvuši tēmas par modernās mazumtirdzniecības un ātras aprites patēriņa preču tirgu, dalība forumā būs bez maksas.

Forumu “Ražotāji un mazumtirgotāji, strādājot kopā, radīsim pircējiem pieejamākus produktus!”  Baltijā jau 9. reizi organizē organizācija ECR Baltic, plašāka informācija www.ecr-baltic.org

bgtop